Leśniczówka

Leśniczówka Pranie

Zostałą zbudowana okolo roku 1880. Swą sławę zawdzięcza licznym pobytom Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1905-1953), który po raz pierwszy zagościł w leśniczówce w roku 1950(leśniczym w tym okresie był Stanisław Popowski).

To właśnie tutaj poeta stworzył takie dzieła jak: Kronika Olsztyńska, Wit Stwosz, Niobe, Ezop świeżo malowany, cykl Pieśni. W 1980 roku córka Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska(autorka wielu książek, w tym Mazurskich szlaków Gałczyńskiego) otworzyła w leśniczówce muzeum ojca i przez wiele lat była kustoszem.Poniemiecka leśniczówka położona jest na niewielkiej polance otoczonej przez las.

Jest to niewielki budynek z czerwonej cegły z drewnianą werandą, obrośnięty przez dziką winorośl. Wewnątrz został odtworzony warszawski gabinet Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W muzeum zgromadzono listy do ukochanej Natalii, zdjęcia, rękopisy utworów. W sezonie wakacyjnym (lipiec, sierpień) odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, które są połączone recytacją wierszy poety. Spotkaćtu można i usłyszeć wybitnych artystów polskiej estrady. Od lat Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest niekwestionowanym centrum kultury nie tylko Gminy Ruciane-Nida, ale całego powiatu piskiego.